| Home | Rozhledny | Fotoalbum | Tapetky | Tur. známky | Aktuálně | Kontakt | Sid | Tvorba www | 

S t u d e n e c  u  Č e s k é  K a m e n i c e

 


17.9.2007
Dne 17.září 2007 byla rozhledna na Studenci rozřezána na čtyři díly a za pomoci vrtulníku snesena  na nedalekou farmu v Lipnici, kde by měla proběhnout její
oprava - Více info - archiv TV Nova - zde

více info o rozhledně Studenec najdete na www.studenec.eu  a  www.studenyalipnice.cz

20.7.2007 Dne 20. února 2007 bylo Ministerstvem vnitra zaregistrováno Občanské sdružení Studený a Lipnice. Jedním z důležitých cílů sdružení je podpora obnovy unikátní železné rozhledny na Studenci, o jejíž opravu již několik let usiluje město Česká Kamenice. Předpokládané náklady na opravu dnes činí asi 3,5 - 4 miliony korun.
   Občanské sdružení proto založilo bankovní účet určený pro dary na rekonstrukci rozhledny, na který by mělo být také převedeno 13.000,-- Kč, vybraných k tomuto účelu v předchozích letech Klubem turistů. Sdružení také vydalo na podporu obnovy zvláštní pohlednice, které bude možné zakoupit v informačních centrech v okolí a také na chatě "Bábinka" v Lísce. Přímo u rozhledny bude umístěna tabule s informacemi o rozhledně s bankovním spojením pro případné dárce. - Převzato z
http://www.luzicke-hory.cz -

Kontakt na sdužení: Občanské sdružení Studený a Lipnice, Studený 60, 407 21 Česká Kamenice, 
IČO: 270 56 864, Tel.: 412 517 400, e-mail:
Studenyalipnice@seznam.cz
kompletni informace - tel.737340045 - paní Tůmová - předsedkyně OS

Bankovní účet
je zřízen u České spořitelny, a.s., Česká Kamenice, 
Číslo podúčtu pro dary na obnovu rozhledny na Studenci:
35 - 0888128399 / 0800

20.1.2007 Podle posledních zpráv, by se mohlo zchátralé torzo Studenecké rozhledny dočkat konečně opravy. 
Město Kamenice, které je vlastníkem rozhledny se rozhodlo věž opravit. Potřebný souhlas už vydali i památkáři. Věž pochází z roku 1888 a je druhou nejstarší železnou rozhlednou na našem území.
V současné době je pro silnou korozi a špatný technický stav výstup na věž úplně uzavřen. Přitom je ze Studence překrásný výhled na okolní Lužické hory. Oprava si podle předběžných odhadů vyžádá 3,5 milionu korun.
 
- Převzato z
www.rozhledny.com, autor článku: Marek Ondráček -

 

   Po  Slovance  v  Jizerských  Horách  se  jedná  se o druhou  nejstarší  kovovou  rozhlednu u nás.  Byla dostavěna  a  otevřena  15. července 1888.  Jen do  konce stejného roku  ji  navštívilo  přes   5000   návštěvníků! V dalších letech přibyla přístupová cesta z čediče a chata s hostincem. Chata v 50. letech 20.století shořela, dodnes jsou z ní patrné základy.  Po  mnoha letech slávy  a přívalu  tisíců  návštěvníků  se  od druhé světové války o  rozhlednu  nikdo  nestará a ta chátrá.  Výstup na ní je pro velmi špatný stav zakázaný.  O tom,  že rozhledna má i  dnes  mnoho svých  příznivců,  kteří  rádi  podstoupí   riziko  výstupu  svědčí  i  vrcholová   kniha  ve   schránce u rozhledny.
   V květnu 1996 bylo rozhodnuto o demolici rozhledny, ke které naštěstí nedošlo a 28. března byla rozhledna prohlášena za kulturní památku a tím bylo zabráněno jejímu úplnému zničení, prozatím. Rozhledna nebude povětrnostním  podmínkám čelit věčně a za pár let spadne sama..... Bohužel právě na to čeká několik lidí,  kterým je pravděpodobně trnem v oku.

   Zde  si  můžete přečíst stanoviska některých  zainteresovaných  odborníků  k  osudu  rozhledny  na  Studenci. 
V  podobném  stavu  jako  Studenec se  v  České  Republice  nachází  jen  několik  málo  rozhleden.  U  Studence je nejsmutnější to,  že snaha o její záchranu usnula v mrtvém bodě. Ještěže není více pánů  Buršíků  a  Bestů (Lesní správa Rumburk a CHKO Lužické Hory), kteří už tuto přes 115 let starou rozhlednu prakticky pohřbili.
Odkaz na článek naleznete
zde. Perličky vybrané z článku

Dle posledních zpráv z roku 2005 se rozhledna stala majetkem města Česká Kamenice, které usilovalo o její opravu a obnovu. Dle vyjádření odborníků je však rekonstrukce nereálná.
I tak ale žije možnost, že zde bude postavenena rozhledna nová. Uvidíme...

Divous

 

 

Copyright © 2002-2008 divous.kvalitne.cz Všechna práva vyhrazena. divous@email.cz      aktualizace 24.03.2008